1-es típusú cukorbetegség
Test és lélek

1-es típusú cukorbetegség: tényleg gyerekkori anyagcsere zavar?

A cukorbetegségnek több ismert típusa is létezik, amelyeket tüneteik, körülményeik és kezelésük alapján is el lehet különíteni egymástól. A két gyakori típust 1-es és 2-es típusú cukorbetegségnek nevezzük. Azonban egyre gyakrabban diagnosztizálnak 3-as típusú cukorbetegeket is, valamint mióta Magyarországon kötelező a terheléses cukorvizsgálat elvégzése a terhesség 10-12. hetében, azóta gesztációs cukorbetegek száma is növekedett. Mindezek közül a “legtitokzatosabb” az 1-es típusú cukorbetegség, ezt mutatjuk most be rövid cikkünkben.

1-es típusú cukorbetegség = gyerekkori cukorbetegség?

Az 1-es típusú diabéteszt régen hibásan gyerekkori vagy fiatalkori cukorbetegségnek is nevezték a szakirodalomban. Ma azonban ez az elnevezés már nem állja meg a helyét. Az orvostudomány fejlődésével egyre több felnőtt embernél diagnosztizálták ezt a típusát a cukorbetegségnek, ezért egyértelműen már nem bizonyítható, hogy kizárólag gyerekkorban alakulna ki. Helyette ma az 1-es jelölés fedi le a valóságot, így lehet megkülönböztetni a kialakulásában teljesen eltérő 2-es diabétesztől, amely elsősorban az elhízás, a mozgásszegény életmód következménye.

Az 1-es típusú diabetes mellitus egy autoimmun folyamat következménye, amelynek során az immunrendszer elpusztítja az inzulint termelő Béta-sejteket. Hogy pontosan miért játszódik le ez a folyamat, arra nincs egyelőre pontos válasz. Bizonyos vírusokon történő átesés (pl. rubeola, mumpsz vagy Echo-vírusok) elősegítik a kialakulását, de genetikai okos is meghúzodnak a háttérben. Részletesen itt írtunk róla: https://cukromcukrom.hu/1-es-tipusu-cukorbetegseg-tunetei-es-kezelese/

1-es típusú cukorbetegség

Milyen kezelési módja létezik az 1-es típusnak?

Az 1-es típusú diabétesznél sajnos az inzulintermelés teljesen megszűnik, épp ezért külsőleg kell bejuttatni ezt a cukorbontásért felelős hormont. Az inzulinterápiának manapság már kifejezetten modern módjai is léteznek, a szinte fájdalommentes inzulinpenek mellett beépített inzulinadagoló és nagynyomású levegővel működő inzulin adagoló is létezik. Épp ezért, mivel a betegség többségében a kisgyerekeknél és a fiatalkorúaknál alakul ki, ezért a tűtől való félelem is legyőzhető a modern eszközökkel. Mindemellett pedig a rendszeres és cukorbeteg barát étkezés bevezetése is fontos a terápiában.